Tesla, arka lamba sorunu nedeniyle 300 binden fazla aracını geri çağırdı

Tesla, ABD’de 321 binden fazla aracı, arka lambasın aralıklı olarak yanmadığı gerekçesiyle geri çağırdığını duyurdu. Haber, şirket cuma günü Amerika Birleşik resim’ndeki yaklaşık 30 bin Model X otomobilini ön yolcu hava yastığının yanlış açılmasına neden olabilecek bir sorun nedeniyle geri getirmesinin ardından geldi. Ardı ardına gelen geri çağırmalar nedeniyle, şirket hisseleri yüzde 3 düştü ve son iki yılın en düşük rütbesini geriledi.

UZAKTAN GÜNCELLEME YAYINLANACAK

Elektrikli araç üreticisi, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresine (NHTSA) yönelik dosyada, arka lambayla ilgili geri çağırmanın bazı 2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçlarını kapsadığını söyledi. Teksas merkezli Tesla, arka ışık işletmek için uzak bir güncelleme yayınlayacağını ve geri çağırmayla ilgili herhangi bir kaza veya hasar raporu olmadığını söyledi.

GERİ ÇAĞIRMA KARARI MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİNİN ARDINDAN GELDİ

Şirket, geri çağırmanın, ekim ayı sonunda büyük ölçüde dış pazarlardan gelen ve aracın arka lambasının yanmadığını iddia eden müşteri şikayetlerinin ardından geldiğini belirtti. Araştırma sonucunda, en düşük noktalarda, araç uyandırma işlemi sırasında yanlış arıza tespitlerine neden olabilecek bir anormallik nedeniyle ışıkların aralıklı olarak çalışmayabileceği tespit edildi. NHTSA önlemlerine göre Tesla, 2022’de ABD’de 3,7 milyon fazla aracı kapsayan 19 geri çağırmayı açıkladı.

Erdem Aksoy

Tesla Motors Ekonomi Haberleri

Leave a Comment