Tiryakilerine çok kötü bir haber daha!

Çay ve kahve tiryakilerini üzecek hatta korkutacak bir haber daha geldi. Beslenme ve diyetisyenler gün içinde tüketilen kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerin sızıntılarını söktürücü tükettikleri için aşırı tüketimlerinin bulunduğu sıvı muhafazasını neden açıkladı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, meydana gelen sıvı kaybıyla geçişlerden kalbe birçok organın zarar yönlendirmelerini bildirdi.

Habertürk’te yer alan habere göre, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, kış ömrünün tüm yaşamsal ömrü için kritik sonuçlara sahip olan su tüketiminin oranını belirten, oluşan sıvı kaybıyla tahliyelerden kalbe birçok organın zararlarını hatırlatmadı. Burcu’nun başına gelenler şunları söyledi:

“Gün içinde tüketilen kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler diüretik (idrar söktürücü) tüketenlere sahip olduklarından aşırı tüketimleri sıvı barındırmaya neden olmaktadır. Bu içecekleri kapsamında tüketmeli, çay ve kahvenin hemen ardından da mutlaka bir bardak su içmeyi ihmal etmemelidir.”

Suyun az içilmesi kadar fazla tüketilmesinin de zararlı olduğunu, basit bir ifadeyle kişinin su hacmini ayarlayabileceğini vurgulayan Burcu, muhafazaki yaşamsal harcamanın sürekliliği için her gün yeterli miktarda su tüketiminin büyük önem taşıdığını açıkladı.

Burcu, yaz ayları kadar fazla olmasa da da süre da terleme, salınma, fiziksel aktivite, proteinli ve tuzlu tüketimin fazla tüketilmesi hatta nefes almayla dahi içinde bulunduğu su kaybı oluştuğunu belirterek, kış aylarında sık rastlanan bölümlerinde solunum yoluyla, ishalde ise çıkış yoluyla sıvı kaybı ortaya çıkabildiğini Belirtilmiş ve vücuttaki suyun yolculuğun yaşamsal önemi olduğunu, günlük yaşamın gitmesi için mutlaka yeterli su tüketiminin yayılmasının açıklığını çizdi.

Yetersiz su tüketimi sonucu baş ağrısı, halsizlik, bilinç kaybı gibi durumları geçici olarak etkileyebiliyor. Yeterli su tüketiminin kalp sağlığı için de kritik bir süreye sahip olduğunu hatırlatan Burcu, şunları aktardı:

“Su kaybının fazla olması durumunda kan hacmi azalması, kapsamı yeterli olamaz, madde öğelerinin doku ve organlara ulaştırılmasında doğacak sorunlar bu organların işlevine yansır. İleri seviyede sıvı kaybının gelmesi ise inmeye kadar giden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. vücut ağırlığınızı (kg) 30 ml ile çarparak hesaplayabilirsiniz.
Atığın giderilmesinin uzaklaştırılması, besinlerin indirgenmesi, emilimi ve giderilmesine yönelik, kana ulaşılmasın kalıntıları, hücreler ve organların sağlık çalışması, atık doku oksijen tahliyesi, bileşenlerin sağlığı ve plastik atıklar, metabolizmanın dağıtımları, vücut ısısının tahliyesi gibi pek çok çıkan olan su, elde etmek için yeri doldurulamaz bir contaya sahiptir. Bu nedenle günlük yaşantımıza mutlaka suyu dahil etmeyi ve su içmeyi kesinlikle susamayı beklememeliyiz.”

Su içmekte zorlananların, suya girecek ekleyecekleri limon-salatalık, elma dilimleri-tarçın kabuğu, armut dilimleri-nane ve limon-zencefil gibi meyve ve sebze dilimleriyle su tüketmelerini kolaylaştırabileceklerini kaydeden Burcu, böylece hem vitamin / mineral alımına katkı sağlanmasını sağlayabilir hem de su içiminin daha keyifli hale aktardı.

.

Leave a Comment