Tüm Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı faiz kararı! Ekonomistler tek haneli evin inmesini bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılını, eylül ailesinin bulunduğu seri faiz indirimleriyle kapatmıştı. Merkez Bankası eylülde 100 baz puan, ekimde 200 baz puan, kasım geçmişi ise 100 baz puan, aralıkta ise 100 baz puanlık faiz indirimi elde etti. Böylece 4 ayda bir 500 baz puanlık indirimle faiz yüzde 14’e çekildi.

SON 3 AYDA SERİ İNDİRİMLER

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021’in son 4’ünde 500 baz puanlık indirimle politika faizini yüzde 14’e çekmişti. 2022’de ise uzun bir süre faizi sabit tutan Merkez, ilk hamlesini ise ağustos görüşünden. Ağustos ve eylülde 100’er baz puanlık, ekimde ise 150 baz puanlık indirime gidilerek faiz yüzde 10,5’e indi.

KARAR BUGÜN AÇIKLANACAK

Merkez Bankası bu yıl 11. faiz araştırması ise bugün saat 14.00’te açıklayacak. Piyasada genel beklentiler 150 baz puanlık indirimle faizin yüzde 9’a yükselme yönünde.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Bu gelişmelerin ardından piyasalar yarın açıklanacak karara odaklandı. Merkez’in açıklamasını merakla beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz konusunda yapacağı açıklamalarda yıl sonuna kadar tek haneye indirilmesi yönündeki golün “Faiz inşallah tek haneli rakama inecek.” demişti.

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin ekonomistlerin tahminleri şöyle:

TCMB ANKETİ

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklenti bir önceki anket döneminde yüzde 11,25 iken, bu anket döneminde yüzde 9,47 oldu.TCMB bir hafta önceki repo ihale faiz cari ay sonu beklenti de bir önceki anket döneminde yüzde 11,22 iken, bu anket döneminde yüzde 9,00 olarak gerçekleşti.

AA ANKETİ

AA Finans’ın piyasa beklenti anketi, 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin çoğu politika faizinin 150 baz azaltılarak üzde 9’a indirilmesi öngörülüyor.

BLOOMBERG ANKETİ

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin 19 kurumunun katılımıyla düzenlediği ankette medyan beklenti politika faizinin yüzde 9 hücresi inmesi çevresinde gerçekleşti. Ankete katılan tüm toplantı toplantılarında faizde çıkış beklerken; 16 kurum 150 baz puan, 1 kurum 100 baz puan, 1 kurum 125 baz puan ve 1 kurum 200 baz puan faiz indirimi öngörüyor.

REUTERS ANKETİ

Reuters anketine katılan 14 ekonomistin tamamı ise Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin 150 baz puan indirileceği görüşmelerde. Katılımcıların tahminlerinin büyük sonuçlarına göre TCMB bir haftalık repo faizindeki aylardır devam eden son gününü sonlandıracak ve yılını yüzde 9 faiz ile tamamlayacak.

Leave a Comment