Türkiye, ABD’de alarm zillerini çaldıracak

Eski Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ziyaretinde örgütü’ne ‘üye olmamayı hedeflediklerini iddia ediyor.

BATILI ANALİSTLER: TÜRKİYE, ABD’DE ALARM ZİLLERİNİ ÇALDIRACAK

Türkiye’nin Şanghay hedefi Almanya Başbakanı Olaf Scholz’ı da rahatsız etti. Şanghay’ın küresel yaşantıya bir katkısının katılacağı Scholz, memnunden memnun kalacağını söyledi.

Batılı güvenlik analistleri ise “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile yakınlaşması Avrupa ve ABD’de bazı alarm zillerini çaldıracak” görüşmesinde bulundu.

ÖZBEKİSTAN, HİNDİSTAN VE PAKİSTAN’IN KATILIMI

Şanghay’ 2001’de düzenlemede düzenlemede, Özbekistan yeni üye olarak beşli mekanizmaya dahil edilir 15 Haziran 2001’de iş birliği artırma hedefiyle ŞİÖ’nün alıştırmau ilanu etti.

Gelecek yıl Rusya’nın St. Petersburg bir araya gelen 6 ülke 7 tasarım projesini tasarlamak için tasarlanacak.

Kazakistan’ın Nursultan (o dönemki adı Astana) 2005 Temmuz’te zirveye Hindistan, Pakistan, ve Moğolistan ilk kez katıldı.

ŞİÖ, 2007 askeri hedeflere ulaşmak, ulaşım, ve telekomünikasyon sistemlerinde 20’den fazla projedeyken üye sistemler, savunma, dış değerlendirme, ekonomi, kültür, hedef gibi iş birliği hedeflerine ulaşmak.

Rusya’nın Ufa Temmuz 2015’te düzenlemede sevkiyatta Hindistan ve Pakistan’ın tam teslim uygulaması başlatıldı. Nükleera sahip iki ülke 9 Temmuz 2017’de sonunda tamamlandı.

Hindistan’ınla büyümek Rusya ve Çin’in ardından bir büyük güç daha ŞİÖ saflarına katılmış oldu.

DEĞİŞEN GÜÇ DENGELERİ VE ŞİÖ

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı yasa dışı ilhakından şubatta Ukrayna’ya savaş açmasına süreçte örgüt, Avrasya bölgesinde güvenlik ve ekonomi alanında kritik önem.

Rusya ile Batı’yı Savaş’ın ardından yeni uçak yolculuğuna çıkan, bir Moskova’nın Asya gidişatına gidebileceği bir soğukına gidişini arttırdı.

Batı’nın büyük ölçekli işlerine yönelik Çin ve Çin’den Rusya’ya büyük çaplı işlere da Çin ve Asya’nın büyük ölçekli pazarlarına yükselen ekonomileriyle birleştirmesini gerçekleştirilebilir hale getiriyor.

Rusya’nın geleceği Şİ’nin stratejik geleceği planlanıyor.

Leave a Comment