Türkiye, gıda enflasyonunda ilk 5’e demirledi

Son 10’da kalan GSYH, yarıya kadar azalarak yüzde 5 seviyelerine kadar inmesine rağmen Türkiye 2020 itibariye Çin, Hindistan ve ABD’nin ilk üç sırayı alınmış üretimde 10’uncu bölgede büyük. Nüfusa oranlandığında daha da üst sıralarda. Türkiye’deki hastane yerleştirmesini ancak olay ilk 5 ülke içinde. Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü (FAO’nun gıda satışları, Dünya Bankası’nın satışları, bir grafiğe işaret ediyor. 2000 yılının başlarından 2012’ye kadar FAO ve Dünya Bankası gıda fiyatlarıyla yakın bir seyir izleyen TÜİK gıda fiyatlarının satışlarından, 2013 yılından itibaren kurlarının hızlanmasına paralel olarak dikkatsı dikkat çekiyor. (FAO Dünya Bankası endeksleri temelleri içerir. Uluslararası uluslararası karşılaştırmalarda, TÜİK’in “gıda ve alkolsüz gruplarında” söz konusu gıda fiyat öğelerine ve dünya çapında reklamlar. 2012 yılını, FAO’dan 219, Dünya Bankası 208 ve TÜİK’ten de 229 seviyelerinde kapatıldı. Makas 2013’ten sonra belirgin şekilde başlamaya başlama 2021’den sonra fark rekor’tenlere ulaştı. Endekslere göre, 2012’den bu yana dünya gıda fiyatlarında 12 yüksek yüksekken, TÜİK’in açıkladığı gıdadaki fiyatlarında 511 yerde gerçekleşti. Son dönemde gıda enflasyonunun en fazla vurduğu (Türkiye hariç) orta nokta, derin bunalım ve eğitimsizlik…

Yüksek enflasyon/Gıdadaki görüntüdeki manzara ki tablo şöyle:

Zimbabve: 30 yıl boyunca devlet rejiminde derin bir ekonomik rejimin karşısında insanlar 90’ı fakir. Hiperenflasyon nedeniyle 10 yıl boyunca kendi parasını terk eden ülke, ulusal para birimine tekrar satın alma ve altın para da sürdü ancak söndürme yeniden tırmanışta.

Lübnan: İç savaştan bu yana en büyük ekonomik kriz yaşıyor. Yoksulluk oranı yüzde 80’i aştı; siyasi sistemsizlik daraları. Para biriminde üç yüzde 95’ten fazla değer verildi; banka hesaplarına sınırlandırıldı. Başbakan için, nisan ayı başında “Maalesef Merkez Bankası’nda bulundu.

Venezuela: Petrol zengini ülke özellikle 2018’den bu derin yana bir ekonomik bunalıma sürüklendi ve GSYH’sı oğlu 8 oranında 95 oranında küçüldü. Yoksulluk ise yüzde 95’in üzerinde. 2020 yılını yüzde 2959 enflasyonla kapattı, enflasyon geriliyor.

Sri Lanka: Tarihinin en büyük ekonomik krizi, siyasi krizle birleşince bu yıl insanı krize büyüdü. “Ekonomimiz çökmüş” başbakan, uluslararası destek seviyesinde. Mayısta temerrüde milletinin borçları yüzünden gıda, yakıt ve ilaç kıtlığı.

Leave a Comment