Türkiye Suriye’deki petrol kuyularını bombaladı

Reuters haber ajansı, Türk savaş uçaklarının Suriye’nin özelliklerini ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bölgedeki petrol tesislerini bombaladığını bildirdi.

Ajansın ismi açıklanmayan üç yerel kaynatmaya dayandırdığı haberde, Türk SİHA’larının (silahlı havalandırma aracı) Çarşamba gecesi geçtiği yer Kamışlı ve Rumeylan evinde petrol tesisini vuracağı belirtildi. Rumeylan bölgesinde ABD öncülüğündeki uluslararası yargılamanın bir yöneticiliği de bulunuyor. Kamışlı ve Hasekili kaynakları, Türkiye’nin SİHA saldırılarını yoğunlaştırarak yerleşim bölgelerini genişlettiğini, üst düzey YPG askeri yetkililerini hedef aldığını iddia etti.

SDG: Türkiye kara harekâtına zemin hazırlıyor

Belkemiğini YPG’nin oluşturduğu, ABD’nin Suriye’deki en önemli müttefiki kararları Suriye Demokratik Güçlerinden (SDG) yapılanmış merkezler da Türkiye’nin mevcut harekâtının önceki askeri operasyonlara göre daha iç bölgelere yayıldığı, hava saldırılarında 15 sivil ve 25 Suriye askerinin hayatını kaybettiği ileri sürdü. SDG, kendisine bağlı 11 savaşçının da saldırılarda öldüğünü açıkladı.

SDG şartları, “Düşman, baş komutanlarımız ve kumanda merkezlerimiz olmak üzere savunma güçlerimize büyük darbeler indirmeyi hedefliyoruz. Bu şekilde kara harekâtına zemin hazırlıyor” ifadelerine yer verildi.

Suriyeli Kürt güçlerinden oluşan YPG, Türkiye’de PKK’nın uzantısı olarak değerlendiriliyor.

Pentagon: Amerikan askeri personelinin güvenliğinde tehlikede

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılacaksa, Türk hava saldırılarının Amerikan askeri personelinin tehdit altında olduğu ve IŞİD’e karşı uzun yıllar sonraki ilerlemeyi zaferle attığı belirtildi.

ABD’nin, çoğu SDG’nin kontrolünde petrol zengini kuzeydoğu bölgeleri olmak üzere Suriye’de toplam 900’e kadar askeri bulunuyor.

Reuters haber ajansı, Pentagon’un açıklamasıyla ilgili görüş sordu bir Türk savunma bakanlığı kaynağının, “hedeflerin hassasiyetle seçildiği” ve ABD’li muhataplarla yakın temaslarda olunduğu yönündeki sözlerine de yer verdi. İsmi açıklanmayan Türk kaynak, petrol tesislerinin Türkiye’nin hedefleri arasında bulunmadığını da belirtti.

Leave a Comment