Türkiye ve üç ülke anlaştı: Orta Koridor geliştiriliyor

Kazakistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki liman kenti Aktau’da Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan Devleti ile Ulaştırma Bakanları’nın 2’nci toplantısı yapıldı.

Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kazakistan’dan Toplantı Devlet Bakanı Muhtar Tileuberdi, Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Kayırbek Uskenbayev, Azerbaycan’dan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Rasad Nabiyev, Gürcistan’ dan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili, Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Hvtisiaşvili katıldı.

Kazakistan Devlet Bakanı Tileuberdi, burada yaptığı konuşmada, bugünkü toplantısının yalnızca Hazar Denizi üzerinden geçen Doğu-Batı yönündeki uluslararası ulaşım koridorlarının gruplarını değil, Hazar ve Karadeniz bölgesindeki işbirliği birimleri için pratik işletimin atılması için de önemli olduğunu söyledi.

Bu yıl Kazakistan’ın Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan ile çevrelemede hareketli bir yıl gezegene dikkati çeken Tileuberdi, böylece söz konusu ülkelerle siyasi diyalog, ticari ve ekonomi, kültür ve beşeri alanlarda yoğun içerikli bir işbirliğini sürdüreceğini belirtti.

Tileuberdi, mevcut jeopolitik gerçeklik kapsamında bu işbirliğine uluslararası ulaşım koridorlarının yerleşimi da ekleniyor ve haziranda Bakü’de yapılan üçlü toplantıda, Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Güzergahında (Orta Koridor) gümrük kapısının basitleştirilmesine yönelik yaygın olarak çalıştırılmasının önemli sürecinin altının çizildiğini hatırlattı.

Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Güzergahı’nı geliştirmede yol haritasının imzalanmasının önemli bir adım olduğunu vurgulayan Tileuberdi, bu belge ile yalnızca koordinasyon çalışması değil, net olarak ulaştığının da hedeflendiğini kaydetti.

Toplantıda, Gürcistan’ı aralarında görmekten memnuniyet duyduğunu dile getiren Tileuberdi, “Büyük ulaşım projelerinin çoğu Gürcistan bölgelerinden geçiyor ve Bakü-Tiflis-Ceyhan ile Bakü-Supsa petrol boru hatları yanı sıra Bakü-Tiflis-Kars demir yolunun kapasitelerinin kapasitesi konusunda iyimseriz.” dedi.

Kazak Bakan, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı üzerinden gelecek koleksiyonları petrol sevkiyatını başlatmayı planladıklarını belirterek, “Ortak pragmatik çıkarmalarımızı karşıladığı için bu konudaki desteğinize güveniyoruz.” ifadesini kullandı.

Orta Koridor’un kapasitesi yılda 10 milyon tona çıkacak

Trans Hazar Koridoru Uluslararası Ulaşım Güzergahı’nın (Orta Koridor) inşası için sonraki adımların değerlendirildiği toplantıda, 2022-2027 dönemi güzergahı geliştirme yol haritası imzalandı.

Böylece Orta Koridor’un kapasitesinin 2025’e kadar yılda 10 milyon tona çıkarılması hedefleniyor.

Azerbaycan'dan Rusya'ya Ermeni ismi tepkisi

DÜNYA

Azerbaycan’dan Rusya’ya Ermeni ismi tepkisi

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: 2021'in altı katı olması bekleniyor

GÜNDEM

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: 2021’in altı katı olması bekleniyor

.

Leave a Comment