Türkiye’nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı bugün açılıyor

Türkiye’nin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı, dünyada ise bu kategoride 5’inci sırada. Bugün açılışıyla birlikte su vermeye başlayacak olan baraj, ekonomiye 5 milyar liralık katkı sağlayacak.

Bugün öğretmek için önemli projelerden biri daha hayata geçiriliyor.

Yusufeli Barajı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla bugün hizmete açılıyor.

Yusfeli Barajı, Türkiye ekonomisine katkısı ve sağlayacağı faydaların yanında devasa gövdesi ve yüksekliğiyle birçok rekorun da sahibi olacak.

Dünyanın en büyük 5’inci barajı

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan gemilere göre, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES), Bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in 70 kilometre sonunda, Türkiye’nin en hızlı akan ırmağı Çoruh Nehri üzerinde inşa edildi .

Orta Çoruh Havzası’nda inşa edilen en büyük baraj olan dev düzenlemelerine 2012’de başlandı. Talvegden 220, temelden ise 275 metre yüksekliğe sahip barajın gövdesi, 100 katlı bir gökdelene sahip bulunuyor. Eyfel Kulesi’nden 25 metre kısa olan baraj, devasa gövdesiyle yüksekliği bakımından Türkiye’de birinci, dünyada 5’inci sırada yer alıyor.

Barajın gövdesi, düşey ve yatay düzlemde geometrik şekilde tasarlandı. Bu çift eğrilikli tasarım sayesinde barajın genişleyen metreküplük su basıncı yamaçlara aktarılıyor ve gövdenin dayanımı artırılıyor. Bu tasarım aynı zamanda devasa gövdeye zarif bir görünüm kazandırıyor.

Yusufeli Barajı bugün açılıyor – Video

Türkiye nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı bugün açılıyor #1

Ekonomiye yılda 5 milyar liralık katkı

Dev gövdenin arkasında depolanan su potansiyel enerjisi, Türkiye’nin HES sınırının yaklaşık yüzde 2’si olan yıllık ortalama 1 milyar 888 milyon kilovatsaatlik elektrik enerjisine dönüştürülecek. Yusufeli Barajı, 558 megavat kuruluş gücüyle ülke ekonomisine yıllık 5 milyar lira katkı sağlayacak.

Yusufeli Barajı, mansabında bulunan barajların hidroelektrik enerji üretimini de artıracak. Anında HES anlatımı Antalya’nın bir yılda harcadığı elektrik miktarına kadar elektrik üretimi mümkün olabilir.

Baraj, 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olarak inşa edildi. Yusufeli Barajı mansabındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarına regüle edilmiş su bırakacağı için bu barajların enerji üretim miktarlarına da önemli oranda katkı sağlayacak.

Türkiye nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı bugün açılıyor #2

6 bine yakın ağaç taşındı

AA’nın haberine göre, Yusufeli Barajı’nın gövdesinde, Artvin’den Edirne’ye kadar 13 metrelik platform nihai yol, 4 milyon metreküp beton evler.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından, baraj inşası nedeniyle su altında kalan alanlardan 5 bin 844 adet zeytin, dut, ceviz ve nar gibi ağırlıklı meyve ağacı, ağaç nakliyat yöntemiyle bulunduğu yerde yerinde Yusufeli ilçesinin bulunduğu yerde yeni yerleşimki 300 dönümlük alana taşındı.

Ayrıca bölge 76 bin 788 adet ağaç ve fidan dikildi. Erozyona karşı da 480 dönüm alanında yürütülen taş kordon teras, galvanizli kafes tel teras ve örme çit teras çalışmaları bu yıl tamamlanacak.

Türkiye nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı bugün açılıyor #3

Türkiye nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı bugün açılıyor #4

Leave a Comment