Türkiye’nin ilk hava savaş uçağı Kızılelma’dan büyük başarı!

class=”medyanet-inline-adv”>

Baykar tarafından milli ve özgün olarak bulunması Türkiye’nin ilk hava savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, taksi ve koşu testini başarıyla tamamladı. Test yapısından başarıyla geçen Kızılelma’nın o görüntülerini Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından paylaştı.

MOTOR ENTEGRASYON TESTİNİ DE GEÇMİŞTİ

Baykar tarafından milli ve özgün olarak yerleşik Bayraktar Kızılelma, iki ay önce de ilk motor entegrasyon testi başarıyla tamamlamıştı. Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde bulunan test alanında yapılan test, Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar yönetmiş ve Bayraktar Kızılelma ilk uçuşuna bir adım daha yaklaşmış oldu.

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Kızılelmadan büyük başarı

class=”medyanet-inline-adv”>

TEKNOFEST’TE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Türkiye’nin ilk hava savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST’te görücüye çıktı. Burada bir açıklama yapan BAYKAR Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Kızılelma havası 5-6 saat kalabiliyor. Toplam kalkış ağırlığı 6 ton civarında. Maliyeti yüksek olmayacak, daha düşük maliyetle çok daha fazla üretebileceğiz. uçurmak” sohbeti kullanmıştı.

İLK UÇUŞ 2023’TE

Baykar’ın yaklaşık 20 yıllık derin teknoloji geliştirmesi ve deneyimiyle sonuç Bayraktar Kızılelma İnsansız Savaş Uçağı projesinin Test süreci yer denemesi ile devam edecek. Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuşunun 2023 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Kızılelmadan büyük başarı

Bayraktar Kızılelma’nın ifadesinin ardından Selçuk Bayraktar da sosyal medya hesaplarından yeni fotoğraflar paylaştı. Hesaplarındaki profil sonuçlarını da sonuçlandırmak Bayraktar, Instagram’daki gönderina ekibini ve Kızılma’yı telefonuyla çekerken çekerken videolarını paylaştı. Selçuk Bayraktar, paylaşımına ‘Bayraktar Kızılelma’yla bir pazar hatırası…’ notunu düştü.

class=”medyanet-inline-adv”>

KISA PİSTLİ GEMİLERE İNİŞ-KALKIŞ KABİLİYETİ

Bayraktar Kızılelma özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış gücüyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak. Türkiye’nin inşa ettiği ve hâlihazırda seyir testlerini yayınlama TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış gücüne sahip olacak şekilde kullanım Bayraktar Kızılelma, bu kullanım sayesinde deniz aşırı görevlerde önemli rol üstlenecek. Bu korumayla Mavi Vatan’ın korumasında da aktif rol alacak.

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Kızılelmadan büyük başarı

AGRESİF MANEVRALARLA HAVA MUHAREBESİ

İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif harekâtlarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, bu özelliğiyle harp mahallinin dengelerini değiştirecek. Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı’dan elde edilen tecrübelerle Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından geliştirilen çalışmalar devam eden kontrol savaş uçağı, yerli hava-hava cephaneleri ile hava muhafazasına karşı da aktivite sağlayacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

DÜŞÜK RADARI GÖRÜNÜRLÜĞÜ

Tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevlerini başarıyla gerçekleştirecek olan Bayraktar Kızılelma’nın 6 tonluk kalkış ağırlığına sahip olması hedefleniyor. Milli olarak tüketilen tüm cephaneleri kullanmak olan askeri Savaş Uçağı, bin 500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. İnsansız savaş uçağı entegre edilecek AESA radarı ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

.

Leave a Comment