Türkiye’nin ilk nükleer santralinde sona gelindi

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali ve enerjide merkez ülke vizyonunun gurur projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi artık son virajda.

Üretim zinciri işareti zinciri bir dizinden geldi. Akkuyu NGS Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, “Nükleer yakıtın depolanacağı tesis hazır hale getirildi. diye konuştu.

Türkiye'nin ilk nükleer santralinde sona gelindi


‘Takvim planlandığı gibi işliyor’

Zoteeva, Rusya’daki Nükleer Enerji Fuarı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Akkuyu’da takvim planlandığı gibi işliyor.” dedi. Akkuyu’daki güvenlik önlemlerine de değinen Zoteeva, yönlendirmek için maliyetleri ödemenin toplam maliyetin yüzde 40’ını oluşturduğunu vurguladı.

Türkiye'nin ilk nükleer santralinde sona gelindi

Kullanılacak kornea sistemlerinin detaylarını da paylaşan Zoteeva, dağıtımını şöyle sürdürdü;

Çalışmalarımızı kabul eden inşaat kısıtlamalarına uygun olarak devam ediyor. Gelecek 2023 senesini sabırsızlıkla bekliyorum. Bunun nedeni, 2023 yılında inşaatı elinde bulundurmuş olup birinci güç ünitesinde taze yakıtın ülkeye getirilmesi aşamasına gelmiş olması.

Türkiye'nin ilk nükleer santralinde sona gelindi


Korunma sistemini hayata geçirmeyle riski ortadan kaldıracak

Üçüncü nesil nesil teknoloji çok önemli. Korunması, herhangi bir kaza durumunda erik madde radyasyonu emerek çevreye salınmasını kesinlikle önlemesidir.

Zoteva, Akkuyu Nükleer Güç santralinin Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacağını söyledi.

Leave a Comment