Ukrayna’da “Motor Sich” fabrikasında uçak motorlarının yapıldığı tesisi yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor KonaşenkovRus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki operasyonlarıyla ilgili bilgi aktarımında bulundu.

Ukrayna güçlerinin, Kupyansk, Krasnıy Limanı, Donetsk’in güneydeki saldırılarının püskürtüldüğünü söyleyen Konaşenkov, buradaki çatışmalarda yaklaşık 120 Ukraynalı askerin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Konasenkov, çok sayıda askeri mevkinin da yok olacağını iddia ederek, “Ukrayna’nın Zaporijya’daki ‘Motor Sich’ adlı savunma fabrikasında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine hava uçak motorlarının montajının yapıldığı tesis, yüksek hassasiyetli silahla Rusya Hava Kuvvetleri yok edildidedi.

2 ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar füzesi ile 4 M777 obüsünün imha edildiği de kayıtlı Konaşenkov, Ukrayna uçağı hava 6 uçuş hava aracının da düşürüldüğünü aktardı.

Konasenkov, “Bugüne kadar Ukrayna’ya ait 333 uçak, 177 helikopter, 2 bin 538 insansız hava aracı, 388 hava savunma füze sistemi, 6 bin 729 tank ve zırhlı araç, 899 çok gövdeli roketatar, 3 bin 604 obüs ve havan topu, 7 bin 293 özel askeri araç yok edildidiye konuştu.

Ukrayna operasyon, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırılar operasyonlarını ve toplam 25 top fırlattığını ifade eden Konaşenkov, radyasyon süresinin normal değerlerde olduğunu belirtti.

Konaşenkov, saldırı sonucu santralde oluşan yapının korunmasını kaydetti.

Leave a Comment