Uyuşukluk, baş ağrısı, dalma… 21 belirtiye dikkat!

Yaşam süresinin uzamasıyla hücrelerinde da dizinin varlığını kaydeden uzmanlar, el-ayak uyuşukluğu, yutma-çiğneme güçlüğü, istemsiz kasılması, el titremesi, rahatsız edici etkisi, unutkanlık, konuşma bozukluğu, baş uzatma, baş çalıştırma, uyku sorunu, dalma, sürümü veya istemsiz Çalışmanın içinde olduğu 21 ana belirtiden biri veya birkaçını taşıyanların mutlaka nöroloji uzmanına başvurması bildiriliyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı da olan Topçuoğlu, Belek’te bir otel dün başlayan 58. Ulusal Nöroloji Kongresi kapsamında basın mensuplarına açıklamalarında bulundu.

Topçuoğlu, Türkiye’de özellikle son 20 yılda sağlık hizmetlerinde yaşanan gelişmelerin yaşam sürelerini de uzattığını vurguladı.

“Yaşam süresinin uzaması, aynı zamanda neredeyse ‘endemi’ durumuna çıkan bir hastalık sıklık dizisini da beraberinde getiriyor.” Mehmet Akif Topçuoğlu, Küresel Hastalık Yükü ameliyatın sonuçlarına göre, Türkiye’de 1,5 milyon dolar, yaklaşık 1 milyon demans, 400 bin civarında epilepsi hastası olduğunu söyledi.

PARKİNSON HASTALARININ SAYISI 100 BİNİ AŞTI

Topçuoğlu, “Parkinson hastalarının sayısı ise 100 bini geçti. dedi.

Bu ölümlere yönelik erken teşhis, tanı ve nesnelerin büyük önem taşıdığına işaret eden Mehmet Akif Topçuoğlu, bu nedenle birikiminin istihbarat yönetimi için “Beyin sağlığı: Herkes için” görüşüyla Türkiye’nin birçok yönlendirme bilgilendirici çalıştırma yürütme yürüttüklerini aktardı.

Prof. Yürütmeye odaklandığını, bu ünitelerde yapılan müdahalelerin koruma önceliğine dayandığını anlattı.

Nörolojik yoğun bakımlara ilişkin dünyanın saygın hakemli bilimsel dergilerinden “JAMA Neurology”de 1 Ekim’de yeni bir yayın yayımladığını bildiren Topçuoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Genel yoğun bakıma kıyasla, merkezlerde yoğun bakımda yatan ve akut beyin hasarı bulunan 55 bin 792 hücrelerin incelendiği meta analizde, nöroyoğun bakım ünitelerindeki hastaların sağ kalma kanıtının yüzde 17 daha fazla olduğu belirlendi. Bu çok yüksek bir oran. Ayrıca nöroyoğun bakım ünitelerinde iyi işlevsel durumda taburcu olma şansı yüzde 17 daha fazla.

Topçuoğlu, Türkiye’de nöroloji eğitim sürecinin süresi, nöroloji yoğun bakım eğitimlerinin de alınabilmesi amacıyla 4 uzmanın 5 kartuşun çıkarıldığını anımsattığını, nöroloji dersinin eğitim kadrolarının hazırlıksız ve plansız genişletilmemesi gerektiğini söyledi.

’21 BELİRTİYE DİKKAT EDİN’

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof.

Topçuoğlu, gözlem hastalık riskine karşı dikkat edilmesi gerekenler konusunda da şu uyarılarda bulundu:

“21 ana şikayetin biri veya birkaçını taşıyanlara mutlaka nöroloji uzmanına başvurmalarını öneriyorum. Bunlar, el-ayak uyuşukluğu, yutma-çiğneme güçlüğü, istemsiz kas kasılması, el titremesi, huzursuz bölüm, unutkanlık, konuşma bozukluğu, baş yönlendirme, baş ağrısı, bayılma, çift görme, kolda-bacakta güçsüzlük, dengesizlik, yürümeme, düşme, yüzde kayma, uyku problemi, dalma, yönlendirme veya istemsiz çekme, düşme ve bir görmeni kaybetme.”

Toplantıda, Türk Nöroloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık, Saymanı Prof. alma alma bilgilerini paylaştı.

Leave a Comment