Uzun binada Covid-19 sinir sistemini izleme ağrılarına sebep oluyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.

Nöropatik ağrıların baş veya kas ağrılarından çok farklı olduğunu vurgulayan Kurt, “Nöropatik ağrı, duyu sinirlerinin etkilenmesine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Normal ağrılardan farklı olarak yanma, batma, kalkanlanma, elektriklenme şeklinde kendini gösteriyor. Ağrı Klasik sonler bu ağrılara fayda sağlamıyor” dedi.

Covid-19 geçirirken kas ağrılarının yanında nöropatik ağrı da yaşanabildiğini ancak bu oranın yüzde 5’e ulaştığını anlatan Kurt, Covid-19’u atlatmasını tamamlama şikayetleri uzun dönemli devam edenlerde ise nöropatik ağrıları daha sık gördüklerini söyledi.

“COVID-19 BİRÇOK SİNİRİ ETKİLEYİP AĞRILARA NEDEN OLABİLİYOR”

Dr. Kurt, sözlerini sürdürdü: “Nöropatik ağrılarla ilgili esas sıkıntı, Uzun Covid dediğimiz, hastalık geçirmesine karşı şikayetleri uzayan türleri ortaya çıkıyor. Uzun Covid Sendromu yaşayanların yüzde 25’inde nöropatik ağrılar görülebiliyor. Oldukça sık bir oran. Bu durum, Hastane ağır yatma, bakım yoğunda yatmak gibi farklı nedenlerin yanında kontrat kaynaklı sinir hasarlarından da kaynaklanabiliyor. .”

Kurt, Covid-19’un yol açtığı nöropatik ağrılar içinde yüzde ani, elektrik çarpar gibi çok geniş sancılara sebep olan “trigeminal nevralji” ile de karşılaşabildiklerini vurguladı.

“İLAÇ TEDAVİLERİ DAHA FARKLI”

Kurt, nöropatik ağrı yaşayan hastalar normal bir dokunmayı bile ağrı gibi yönlendirdiğini vurgulayarak, “Nöropotik ağrılar genellikle el ve ayak uçlarında gözlemleniyor. Organlarında değerlendirmeleri, daha ayrıntılı incelenmeleri gerekir.Tedavide epilepsi hastalarında ya da depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bu ağrıları geçirebiliyor” diye konuştu.

Bu tip ağrıların normal seyrini geçebildiği ancak önceki dönemlerdeki insanların hayatlarındaki ciddiyetlerine dikkati yürüten Kurt, hastalarının durumunu, iş başarısında azalma gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi.

“KİLO ARTIŞI NÖROPATİK AĞRILARA ZEMİN HAZIRLIYOR”

Nöropatik ağrıların risk faktörlerine de değinen Prof. Dr. Kurt, şu bilgileri verdi: “Obezite, şeker hastalıkları, cerrahi, iskemik kalp hastalıkları olanlar ve depresyon geçirenler nöropatik ağrılara daha yatkın oluyor. Kilo nöropatik ağrılara zemin hazırlıyor. Önemli.Nörpatik ağrı hastalarımıza da egzersiz yapmalarını mutlaka öneriyoruz çünkü egzersiz sırasında salınan serotonin hormonu, depresyonu ve ağrıyı önlüyor, tedavi edici bir özelliği var.”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. içsel nöroloji kliniklerinin hücrelerindeki hastaların incelendiği aktarıldı.

Kurt, “Nöropatik ağrı görülme oranı dünyada yüzde 2,5-4 arasında seyrediyor. Türkiye’deki değerlerin da bu şekilde ortaya çıktığını gördüğümüz ama çalışmamızda gördüğümüz ‘Nöropatik ağrı var’ diyebilmek için çok kesin özelliklerle tanıyı koyduk. Skalalar kullandık ve anketler yaptık.O nedenle böyle bir oran söz konusu.

Türk toplumunun genel olarak ağrı eşiği düşük, ağrıyı daha çok hissediyor. Toplumsal, sosyal, kültürel faktörlerin bunda etkisi olabilir. Toplum olarak ABD, Avrupa toplumuna göre daha az egzersiz yapıyoruz, bu da bir etken. Genel gözlemlerimiz de bu yönde, Batı toplumlarına göre ağrıyı duygusal içeriğiyle birlikte daha yoğun bir şekilde deneyimliyoruz.”

Leave a Comment