Vakıfbank sendikasyon kredisi temin etti

Bankacılık kesim sendikasyon anlaşmaları Vakıfbank ile devam etti.

Vakıfbank, 16 ülkedeki 21 bankanın artışıyla 222,5 milyon dolar ve 328 milyon euro olmak üzere toplam 560,3 milyon dolar sendikasyon kredisi aldı.

367 gün vadeli kredinin; dolar maliyeti SOFR + yüzde 4,25, Euro maliyeti ise euribor + yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti.

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sendikasyonla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Yılın ikinci işleminde yine iki farklı sürdürülebilirlik performans kriterini içerir. Bu alanda kalıcı ve kalıcı bir banka olarak tüm süreçlerimizin sahip olduğu olan sürdürülebilirlik anlayışımızı, sürdürülebilir finansman alanında da devam ettiriyoruz. Çevresel ve sosyal risklere ilişkin taahhütlerimizin bir göstergesi olarak, mağazalarımızda gezdirirken su arıtma sistemlerini kullandıkları tüm banka lokasyonlarında plastik tutma minimuma indirilmesini ve buna ek olarak toplam sera gazı emisyonlarımızın yıllık yüzde 2 oranında azaltmanı sendikasyon kredimizin performans ölçütleri olarak aldık.

Çevrim oranı en yüksek sendikasyon

Vakıfbank geçen yıl bu dönemde 296 milyon dolar ve 313,5 milyon eurodan oluşan iki dilimli bir sendikasyon sağlamıştı.

367 gün vadeli kredinin dolar maliyeti ‘Libor+215 baz puan’, ortalama maliyet ise ‘Euribor+175 baz puan’ seviyesinde gerçekleşmişti.

Geçen yıl alınan sendikasyon üzerinden yapılan hesaplamaya göre Vakıfbank’ın oğlu sendikasyonunda çevrim oranı yüzde 91 oldu. Bu oran son dönemde yapılan sendikasyonlar arasında en yüksek oran olarak bir çıktı.

İş Bankası sendikasyonunda çevrim oranı yüzde 69’da kalırken, Akbank’ın sendikasyonunda çevrim oranı yüzde 60, TEB’in yüzde 77 ve Yapı Kredi’nin de yüzde 61 seviyesinde gerçekleşti.

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Özellikle global olarak makro ekonomik büyümenin geçtiği bu dönemde 560,3 milyon dolar harcanarakki yılın ikinci sendikasyon kredisini Türk bankacılık sektöründeki ticari ödemeler arasındaki en yüksek oranlarda yenileyen banka işletme gururunu elde etmeyi başardı” bulundu.

Üstünsalih, sözlerini sürdürdü:

“Söz konuşma işleme, geçen yılın aynı döneminde gerçekleştirdiğimiz sendikasyon kredisinde yer almayan ve ikisi Orta Doğu’dan, ikisi Kıta Avrupası’ndan olmak üzere toplam dört yeni bankanın daha katılmış olması memnuniyet vericidir. Bu yaratmayla işlemimize destek veren tüm muhabir bankalarımıza bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.”

Leave a Comment