Van Gogh’un eserine zarar veren aktivistler ceza aldı

Eylül ayında Londra’daki bir müzede Vincent Van Gogh tablosunun çerçevesine zarar veren iki çevre aktivisti hapis cezası aldı.

Van Gogh'un eserine zarar veren aktivistler ceza aldı

Son dönem iklim aktivistleri önde gelen sanat yapılarına saldırı düzenliyor.

Daha önce İngiltere’nin başkenti Londra’da, Van Gogh’un Sunflowers (Ayçiçekleri) tarafından iki aktivist tarafından hazırlanan tabloya çorbayla saldırtı.

Gerçekleştirilen eylem sosyal ortamlarda büyük tepki çekmişti.

Çiçek Açan Şeftali tablosuna zarar verildi

Bu olaylara bir yenisi daha eklendi ve 24 yaşındaki Emily Brocklebank ve 22 yaşındaki Louis McKechnie, Londra’daki bir müzede Vincent Van Gogh’un ‘Çiçek Açan Şeftalitablosunu hedef aldı.

18. yüzyılda kalma çerçeveye kopyaları yapıştıran iki kişi, görevliler tarafından engellenmeye çalışıldı.

Van Gogh'un eserine zarar veren aktivistler cezasını 1 numara aldı

“Büyük miktarlar kalmış”

Aktivistler hakkında açılan mahkemede savcı, “Geride büyük miktarda çerçeveler kalmış ve çerçevenin yaldızlarına sızmış solvent alanları vardı. Ayrıca çerçevenin bazı kısımları düşmüştü.” dedi.

Çerçeveye 2 bin 426 dolar değerindeki hasa neden olduğu tespit edildi.

Hapis cezası verildi

Bunun üzerine Brocklebank’a 21 gün hapis cezası verildi, altı ay ertelendi ve elektronik monitör takması gereken altı hafta kalması yasaklama cezası verildi.

Brocklebank mahkemeye, pencerelerin fazla zarar görmediğini ve bir doğa ışığı olarak van Gogh’un protestolarını onaylayacağını söyledi.

Cezası uzatıldı

Öte yandan İngiltere Premier Ligi’nde Everton ile Newcastle United arasında oynanan bir maç sırasında kendisinin kale direğine kabloyla bağladığı için altı haftalık hapis cezasını verilen McKechnie’nin cezası da 3 hafta daha uzadı.

Van Gogh'un eserine zarar veren aktivistler ceza aldı 2.

Leave a Comment