Wall Street Fed konusunda bölündü

Fed’in Aralık’ta faizi 50 baz puan dizisiyle yüzde 4,25-4,50 aralığına çekeceği konusunda fikir birliği olsa da ekonomistler, bankanın yüksek hacmiyle mücadele mi zenginliği veya resesyon yapısının göz önünde bulundurarak mı hareketin elde edilebileceği konusunda ayrılmış durumda.

Zirve konusunda beklentiler karışık

Nomura Holdings faizin yüzde 5,75 ile zirvesinin başında beklerken Citi zirvesinin yüzde 5,50, Goldman Sachs, Wells Fargo, Bank of America, Barclays yüzde 5,25, JP Morgan Chase, Bloomberg Economics, Deutsche Bank ve UBS yüzde 5, Morgan Stanley ise yüzde 4,75’in gerçekleşmesini bekliyor.

İndirim bekleyen de var, beklemeyen de

UBS Group Ekonomistleri gelecek sene sonunda toplam 175 baz puan, Deutsche Bank 100 baz puan indirim bekliyor. Nomura ve Barclays 2023 sonunda75 baz puanlık düşüş bekliyor. Morgan Stanley 25 baz puanlık indirim bekliyor.

Goldman ve Wells Fargo yıl sonunda faizin yüzde 5,25’te değişmeyerek, JP Morgan da yüzde 5’te beklemelerini bekliyor.

Volcker dönemindeki U-dönüşü

1984 yılında Paul Volcker Başkanlığındaki Fed 6 haftalık para politikasında U dönüşü yaparak hızlı sıkılaşma patikasından 500 baz puanın üzerinde bir indirim kuralına geçiş yaptı.

Goldman Sachs ekonomistleri geçen hafta paylaştıkları notta Fed’in faizleri yüzde 5,25’e yükselecek ve gelecek sene sonuna kadar bu seviyede tutacağını belirterek “Kısa zamanda çok fazla düzeltme, erişim noktasına ulaştığıa dek Fed’in ekonominin geleceğin altında büyüme çabasına sekte vurabilir” değerlendirmesini yaptı.

Leave a Comment