Washington’ın Dedeağaç tartışma tartışması

ABD’nin Yunanistan’ın Deağaç Avrupa’ya büyük askeri askeri sevkıyat için kullanılan Dedeağaç Limanı’nı gemiş olabileceğinden geniş kapsamlı planlamayı tartışmak yana. ABD’nin Yunanistan’daki üsleriyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 8 Haziran’da içerikten “Bu üsler kime karşı kuruluşyor? Verdikleri cevap şu, ‘Rusya’ya karşı.’ Bunu demiş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da “Dedeağaç’a yönelik, LNG deposu ve Avrupa’nın savunmasına ABD’nin hazırlıkları için lojistik olarak eğitimna yönelik resmi beyanlar var” açıklamasını yapılmış.

“ASKERİ DEĞİL SİYASİ”

Konuyla Cumhuriyet’e değerlendirmelerde, “ABD’deki emekli’ general Ali Er’in Dedeağaç’taki yığınağının, deniz harekâtı yok Rusya’ya karşı bir anlam ifade ediyor. Çünkü Karadeniz’e askeri gemi geçişleri zaten Montrö Sözleşmesi’ne tabi. Dolayısıyla Karadeniz’e askeri gemilerin simülasyonu zaten belli. Belki buraya yanaşacak gemilerden kalkan hava gücü, ABD’nin Karadeniz ve Balkanlar üzerinde hava gücü kapasitesini deneme. Ancak ben bu sığınağın genişletilmesinin haberlerinin siyasi çok büyük bir anlam taşıdığını düşünüyor” dedi. Er, “Bu planların şimdi yayınlanması, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ŞİÖ üyeye olabiliriz’den sonra, Türkiye’ye yönelik olabilir ve siyasi bir mesaj olabilir. Ben bu haberi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin satışlarından gelen Ş’nin gidiş olarak görmek” ABD kullanımlarından.

Türkiye ile Yunanistan’da olası bir askeri gerilime içinde ilerleme Er, “ABD kirli bir oyuna giriş yapın. Türkiye ile Yunanistan’ı bir günlük de olsa bir sıcak çatışmanın içine sokmak için’nin adımlarına göre ABD göstergeleri var. Böyle bir şey yaşanırsa iki ülke de en az 20 yıl belini doğrultamaz. Türkiye böyle bir çatışmanın gençleri gelir ama görür. Bu zarar da Türkiye’nin içinde 20-30 yıl içinde görülecek bir risk kabul edilebilir, ekonomik ve siyasi olarak görülecek olur. Ancak Yunanistan’ın böyle bir askeri sürtüşmeden çok daha büyük olur. Burada ABD, Yunanistan’ın zafiyetini en eski emperyalist bir gözle görüyor, Yunanların bunu yapması gerekiyor” dedi.

.

Leave a Comment