WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı: ‘Kıyafetleri yönetme’ talimatı

İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği, terör saldırısını gerçekleştiren Ahlam Albashir ve 16 kişi tutuklandı. İstanbul Emniyeti’nin sürdürdüğü teröristlerin saldırı öncesi ve sonrasında yaptıkları WhatsApp yazışmaları tespit edildi.

İstanbul Emniyeti’nin sürdürdüğü teröristlerin hain saldırısının öncesi ve sonrasında yaptıkları WhatsApp yazışmaları tespit edildi.

‘Üstünü değiştir’ talimatı

terörist Ammar Jarkas‘ın saldırısının ardından kız kardeşine, “Gadir kızın eski elbiselerini, geldiği elbiselerini çıkarsın atsın. Atmamız için bir poşete koy” Söylediği ve patlamadan belirli bir haber olup kamuflaj için talimat verildiği tespit edildi.

kiyafet.jpg

Patlama sonrası gelen mesaj: Bu o

Sabah’tan Atakan Irmak’ın ve Emir Somer’in haberine göre, Ammar Jarkas’ın görüşmelerinde ayrıca Halil M. adlı bir kişiyle yazışmada dikkat çekti. Jarkas’ın, terörist Albashir’in kaçarken yatak odasını içine alarak daire içine alması ‘Bu o’ dedi, Halil M.’nin ise; “Allah için beni Bilgilendir kardeşim, kardeşim vallahi aklım seninle meşgul, vallahi öleceğim, benim ve ailen için bilgi ver” yazdığı görüldü.

Korsan taksiciyle yazışmış

Terörist Albashir’ın tutuklanmasından kısa süre önce sahibi Esenler’den Küçükçekmece’ye götüren korsan taksici Ahmet C.’ye “Merhaba” Ahmet C.’nin yazdığı, “Merhaba ablacığım bana durumu hakkında bilgi ver” şeklinde yanıt verdiğini gördü.

Evlilik cüzdanı ortaya çıktı

Öte yandan soruşturmada bilgiye başvurulan Zınab H; Albashir ve Bilal Hassan’ın oğlu Ahmed Haj H. ile birlikte 14 Ekim’de evlerine geldiği, oğluna ‘Bunlar kim’ diye sorduğunda Bilal’le aynı yerde yapılıyor, Albashir’in Bilal’le evli olduğunu, kalacak yerler için verilmediği yanıtını verdiğini aktardı.

Zinab H, “Bilal, Albashir’i bırakıp gitti. Şüpheli gezdiği için banyodayken Kafede neler biliyorlar. Çantada Arapça yazılmış bir kağıt gördüm, bu kâğıdın cihazını telefonumla çektim. Daha sonra evlilik süresinin olduğunu anladım” dedi.

Albashir ve Hashan’ın terör örgütü PKK/YPG tarafından 2021’de Suriye’de geniş sahte evlilik cüzdanıyla yasa dışı yollardan geldikleri İstanbul’da kendileri ‘evli çift’ süsü verdikleri tespit edilmişti.

Bombanın başında selfie çekmiş

Suriye uyruklu, Halep 10 Nisan 1999 doğumlu ve Saleh-Fatma’dan terörist Albashir’in bankasında yaşıyor bombanın yanında 41 dakika boyunca cep telefonuyla kendi çektiği, görüntülü görüşme yaptığı, alıcı Esenler’den Küçükçekmece’ye götüren Ammar Jakkas’ın bu telefonu yolda kırıp imha edeceği öğrenildi.

Bombacıyı Taksim’e bırakıp eşyalarını toplamış

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının kilit rolü Bilal Hassan’ın kaçışının saldırısı hemen önce ortaya çıktı. Bulgaristan’a kaçtığı değerlendirilen Hassan’ın korsan taksicisi Yasir El Korali ile birlikte bombacı Ahlam Albashir’i Taksim’e bırakıldıktan sonra Esenler’e götüren eşyalarını tespit ettiği topladığıdı.

Esenler’de göçmen kaçakçısı Ammar Jarkas olduğuen bir kişiyle bir iş yerinde güvenlik kamera görüntülerine yansıdı. Kaçış güzergâhı deşifre edilen Bilal Hassan ve yanında kişinin ellerinde poşetler ve bir sırt Çantası olduğu görüldü. İkilinin saat 16.10’da kahverengi Fiat Doblo ile hareket görüldü.Edirne’ye giden Bilal Hassan’ın numarası tespit edilen cep telefonunu Edirne’ye gittikten sonra kapattığı belirlendi. Tunus-1995 doğumlu Jawaher Rzagnia adlı kişiye rast kendi cep telefonunda aktif arama kaydına alınmazken, sadece WhatsApp ve Signal programları üzerinden mesajlaşma ve görüşmelerin yapıldığı tespit edildi.

Albashir ve Hassan’ın 22 Eylül saat 13.08’de Esenler’de bir eczaneye girdiği, ilaç satın aldığı eczaneden 13.33’de çıktıkları tespit edildi.

Bölgede ‘göçmen kaçakçılığı’ yapan Hüseyin Güneş’in iki ayrı göçmen kaçakçılığı organizasyonu içindeyken kendisine teslim edilen Bilal Hassan’ı 10 kişilik ilk grubun dahil olduğu ve çoğu kaçak göçmenlerin üzerindeki yükü birlikte içermesini kaçan gözlemleri tespit edildi.

Leave a Comment