Yarasalarda yeni bir virüs bulundu! Kiwira virüs nedir? İnsanlara bulaşır mı?

Kuruluş Tarihi: 24 Kasım 2022 10:07

Bilim insanları yarasalarda gizlenmiş ‘Kiwira’ isimli yeni bir virüs keşfettiler. Hantavirüs ailesinden gelen bu virüs için yayılmaya başlayan bilim insanları, insanlara yönelik bulaşma olasılığının iyi incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bir virüsü dünyayı ne kadar kolay kaosa sürükleyebileceğini gösteren koronavirüs pandemisi hepimize çok şey teşvik ediyor. İnsanların sağlıklarına ve kişisel hijyenlerine artık çok daha dikkat ederken, bilim insanları da risk taşıyabilecek her durumunu merkezi olarak depolamaya başladı.

YARASALARDA YENİ BİR VİRÜS KEŞFEDİLDİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), haziran kuşağı koronavirüsle ilgili hazırladığı bir raporda virüsün büyük yararlı yarasaların insanlara aktardığını belirtmişti.

Bu geçidin üzerinden çok da uzun bir süre ortaya çıkıyor, insanlar Tanzanya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki serbest kuyruklu yarasalarda gizli bilimen yeni bir virüs keşfettiler.

Yarasalarda yeni bir virüs bulundu Kiwira virüs nedir İnsanlara bulaşır mı

HANTAVİRÜS AİLESİNDEN GELİYORclass=”medyanet-inline-adv”>

İsmi ‘Kivi virüsü’ olan bu virüs, HANTAVİRÜS soyundan geliyor.

Yeni keşfedilen ‘Kiwira’ virüsünün insanlar için tehdit oluşturabileceğini gösteren bir kanıt henüz bulunmadı, ancak gözlemciler takip çalışmalarını sürdürüyor.

“İNSANLARA YAYILMA OLASILIĞI İYİ İNCELENMELİ”

The Viruses adlı akademik dergide yeni virüsle ilgili ayrıntıları aktaran Dr Sabrina Weiss liderliğindeki araştırma ekibi, serbest kuyruklu yarasaların Sahra Altı Afrika’da geniş bulduklarına dikkat çekti.

Yarasalar bu bölgede insanların evlerinin çevresine hatta evlerinin içine kadar girebiliyor bu nedenle araştırmacılar ‘Kiwira virüsünün insanlara ulaşma olasılığı iyi incelenmeli’ uyarısında bulunuyor.

Yarasalarda yeni bir virüs bulundu Kiwira virüs nedir İnsanlara bulaşır mı

TESPİT ETMESİ ZOR OLABİLİR

Yarasaların gövdesi ve insanlara bulaşmasının mümkün olup olmadığını daha iyi anlamak için bölgede yarasalar üzerinde yürütücü yürütecek olan ekip, götürülene kadar hiçbir vaka tespit edilmese bile, hantavirüsün genellikle genel kavrama sağlama nedeni ile hastalığın tespit edilmesinin zor davranışlarını belirttiler.

class=”medyanet-inline-adv”>

BULAŞTIĞI HAYVANLARIN 3’TE BİRİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLABİLİR

Ev ortamında kemirgenlerde bulunan Hantavirüsler bulaşıcı bir hayvanın kaçışı, ilksı ve gülümsemesi ile insanlara dayanabilir. Virüs ancak çok nadir görüntüler insandan insana yönelik, yayılabilir.

Virüsün bulaştığı grupların üçüncü birinin ölmesine neden olabilir.

Yarasalarda yeni bir virüs bulundu Kiwira virüs nedir İnsanlara bulaşır mı

İNSANLARDAKİ ETKİSİ NASIL? BÖBREK VE AKCİĞERLERE ZARAR VEREBİLİR

VİRÜS grubu insan vücudunda hafif kavrama benzeri hastalık kalıntılarını tetikleyebileceği gibi akciğer ödemi, akut solunum yetmezliği ve kesintine gibi ciddi sonuçlar da doğurabilir.

HANTAVİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

class=”medyanet-inline-adv”>

Hantavirüsün erken belirtileri arasında, yorgunluk, ateş, kas ağrısı, baş yönlendirme, ishal ve kusma yer alır.

İlerleyen hastalıkları ödemi, nefes darlığı, kulak ağrısı gibi çerçevelere neden olabilir.

.

Leave a Comment