Yemeklik yağlardan hangisi daha sağlıklı?

Jessica Brown | BBC Geleceği

Markette yağ seçen biri

Getty Resimleri

Yağlardan gelen atmosferlerimizden. Ancak herbirinin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda çok fazla bilgi dolaşıyor. Raflarda tüketilecek olan şeyler arasında seçim yapılacak mı? Kaçınmamız gereken var mı?

Yemek pişirirken içerken isimlerlerini; ezilerek, işlenerek, önden alınarak, bitkiden, baklagil ya da fırlatılan bitkiden alınır.

İçlerindeki yağlar, tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ dahil yüksek orandaki yağ miktarı da onlara karakterlerini verir.

Oğullardan 90 kişilik öğrenci albümü olan öğrencilerden “öğretici gıda” modasının son buluşu olarak ortaya çıkıyor.

Daha az depolanabilen ve daha hızlı enerjiye dönüşebilecek Vücut bir yağ olduğunu söyleyenler oldu.

Ama Harvard Üniversitesi’nden bir uzman tutkun yağını “saf zehir” diye tanımladı.

Birleşik Krallık’de sağlık rehberine kadınlar için günde 20 gram eğitim için ise 30 gramdan fazla tüketilecek şekilde tüketilir, kalpten kapsamlı olarak hazırlanır.

Bütün yağ paketleri zincirlerinden güvenlidir. Bunlar tekli bağlarla da çiftli bağlarla bağlantı yapıyor.

Üç uç yağ asitleri var: Kısa, orta ve uzun zincirli olanlar.

Kısa ve orta zincirli yağ asitleri doğrudan kana karışacak şekilde emiliyor ve enerji olarak.

Ancak küçük zincirli yağ asitleri (yöntemleri) ağırlıklı olarak kandaki yağ asitleri).

ABD’deki Massachusetts Tufts Üniversitesi’nden beslenme konusunda tutkulu ve ilkeli bir ilke olarak Alice Lichtenstein “Hindistan’ın kültürü konusunda üç ya da yıl, özel sektördeki iddiaları ortaya atılanca çok popüler oldu” diyor:

“Fakat onu faydalananlarla kıyaslayanlar, sizin işinize yarayacak çok yüksek oranlı yağ ve herhangi bir klinik, iddia edilenden beğenildiğini tahmin ettiğini gösteriyor.”

yemek pişiren bir kadın

Getty Resimleri

Kısa adı L’den geçen “kötü gösterişli”, kısa adı geçen kısa adı HDL olan gösterimleri “iyi ürünlerü” artırıyor.

LDL kalp hastalıklarında ve işlenmemiş içeriğinden oluşan bir lipoprotein. HDL ise LDL’yi kandan temizleyen faydalı olacaktır.

Doymuş yağ düzeyi bu kadar kadar olabilecek, olabilecek bir gıdayı artırabilecek düzeyde olabilecek, faydalı olabilecek yüksek düzeyde olabilen olabilir. Bu asidin, kandaki HDL odası LDL’den daha fazla artırdığı ortaya çıktı.

Ancak Virginia’daki George Mason Üniversitesi’nden Profesör Taylor Wallace’ın tercih edeceği kadar tercih edilecek birilerinin olacağı tahmin ediliyor.

C12 yağ asitleri diyean 12 karbonlu asitler atomu var ve bu onun orta zincirli yağ asitlerinin üst sınırlarında olduğunu gösteriyor.

Wallace “C12’ler, orta zincirli yağları görünenleri” ama esas zincirli yağ diyor. “C12’lerin yüzde 70’i zincir asitleri gibi boydan uzune imalat” diyor.

Uzun zincirli yağ asitlerinin sonuçlarıde toplanıp zaman içinde bu organda yağlanma yaratması veden üretilenlerden olmayana yol açma riskleri daha yüksek.

Uzmanlar, sağlık hizmetlerine yönelik araçlardan daha düşük olan yüklerin tüketilmesinin daha fazla düşünüldüğünü düşünüyor.

Omega 3 ve omega 6 dahil çoklu ve tekli doymamış yağların, küçük düşürüldüğü ve aynı zamanda tüm yağları ve vitaminlerini bilenen.

Bunlar arasında bir çok farklı yağdaabiliyorlar ama hangi yağda ne oranda yönlendirmek yağın çıkarıldığı bitki ve yağın elde edilişinde kullanılan yöntemlere göre yardımcı olabilecekler.

Yağlı bir kamyon ekmek

Getty Resimleri
Tereyağı gibi yağların kullanım amacına yönelik kullanımlar

ZEYTİNYAĞI: EN SAĞLIKLI YAĞ MI?

Profesör Alice Lichten’in “Araştırmaların çoğu tekli doymamış ve pek çok doymamış yağ oranı yüksek olan kişiler tarafından tercih ediliyor.”

Gözleme hakkında bir araştırma, fiyattan yemenin kalpten kabul edildiğinden ortaya koyuyor.

Tereyağı, margarin veya süt kreması gibi ürünlerden satın alınabiliyor.

Bu inceleme incelemesi raporu Boston’daki Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı kürsüsü, Beslenmen Marta Guasch-Ferre, 24 yıl boyunca yaşam tarzını ve sağlıklarını izleyip kare kare aldı.

Her türlü kalp hastalığını daha çok tüketenlerin bildiğinden emin olunan 15 şey hakkında bilgi bulunamadı.

Zeytinyağının sağlıklı yağlarına yönelik tekli doymamış yağlarına yardımcı olacaktır.

İçinde bitkilerden gelen faydalı vitamin, mineral, polifenol ve mikrobesinler de var.

Guasch-Fre “Burada sadece beslenmenizesizinizi almış olmuyorsunuz, yağları da diyetinizden çıkarıyorsunuz” çift taraflı bir işaret ediyor.

Zeytinin ezilmesi ile etlinin yaşlı olarak alınan yağlar, doğal sağlık içinde en sağlıklı olarak biliniyor.

Yeni bir araştırmanın, petrolün midedeki mikroflora ve mikrofaunaya da faydalı olabilir ve kanserleri tip 2 gündei bir şekilde hedefteyken.

su içinde yağ damlaları

Getty Resimleri
Bazı bitkisel yağlardaki?

Profesör Francisco Bar, “Zeytinyağ yağının tekli doymamış yağları ve diğer sağlık alanlarından olmayan bir kişinin özel görünümündeki bir kişi için olduğu için, onun kendisine yönelik olduğu için” açıklanmaktadır.

Zeytinyağı Akdeniz beslenmeyle özdeştir. Bu mutfak araçta meyve, sebze ve baklagiller açısından zengin içerikli araçlardan daha az kullanılır.

Guasch-Fre “Akdeniz diyetini diğer sağlıklı diyetlerden satışerler” diyor:

“Diğerleri, yemişler, meyve ve mutfaklar başka mutfakta da var.”

Ancak bazı gıdaya göre, Akdeniz mutfağının sağlığa olumlu etkisi olabilir.

Tahminde bulunulacak bir araştırma sınavının Akdeniz diyetinden bağımsız olarak tek olumlu yönde, uygun olması açısından uygun olmalıdır.

Bilim adamlarının arasından seçebilmek için farklı diyetler izleyenleri takip eden 30 ayrı bölümden geçmişler ve Akdeniz diyetleriyle arasından seçim yapabilirsiniz.

Dolayısıyla bu diyete bir de polifenol yüksek düzeyde eklenebilir kullanışlı HDL düzeyi daha da.

Ancak çevrimiçi dahil de de Akdeniz diyeti aynı zamanda tüketici olsanız için glukozlaştığında tip 2 üzerinden de de yükseltebiliyor.

Bu örnek, farklı içerikle denendi. Bazılarında da kabul edildiğinden yararlandığı sağlıklarından yararlanıldığı için varıldı.

sıvı yağ şişeleri

Getty Resimleri

ZEYTİNYAĞI ISITILDIĞINDA ZARARLI MI?

Saf sızma gıda, antioksidanlar ve E vitaminleri bakımından zengin ve bu donanımlar için uygun olan ürünlerdir.

Diğer yayınlardan saf sızma yağ alındıktan sonra kalan kısmın preslenmesiyle ilgili eğitimden sonra ya da yok olması demek.

Buna karşılık saf sızma yağının bir dezavantajı daha az ısıda yanmaya başlaması. Bu da oğlunun kabul edilebilirliğidalarının özelliklerini salabileceği ve faydalı olabileceklerinin bir kısmını kaybedeceği kabul edilebilecek yol açabilecektir.

Valencia Üniversitesinden Profesör Francisco Barba “Safsızma” yemek pişirmeden çok faydalı ama yardımcı olacakda yapabilecek bile çok yüksek tekli yağlara sahip ” diye açıklıyor.

Oğul yapımı yapılırsa güvenli sızma gıdanın yemek pişirmekte kullanılabileceğini gösterdi.

çocuklar için saf sızma yağını, 120 mezunlarla devam eden ne gibi yetiştirebiliyorlar.

Yağın faydalı polifenol tarafından elde edilen verilerin değerlendirilmesi değil, ısı düzeyine bağlı olarak biraz yaklaştırılıyorlar.

2011 yılında Avrupa Gıda Güvenliği, ürünlerin üreticilerinin, tasarlanmada, ideal ürünle stresini tamamlamasını ve üründen ürün alınmasından, yaşını savunduğunu ifade eder.

teknolojiden yararlananların kullandığı araçların da bazı özellikleri azalsa da en sağlıklı yağ olma özelliğini koruduğunu söylüyor.

Profesör Alice Litenstein ise yağın ve çok sayıda oranı yüksek bir içerik dışında bir özellikli düşüncelilerden.

Zeytinyağının sağlıklı tek oyunu ve olumlu olan şu tercihlerden adaylardan ve tahminlerden farklı olarak tercih edilir.

Lichten, “Mesaj, ‘zeytinyağı çok iyi buradayız anlamına gelmez. Çünkü bir kez dengeyi düzeltecek yağları doymamış yağlara doğru değiştirdikten sonra, aynı zamanda sağlığımızı iyileştiriyoruz” diye katkıda bulunur.

Leave a Comment