Yeni ölçü birimleri belirlendi: Dünyanın kütlesi 6 ronnagram oldu – Son Dakika Teknoloji Haberleri

Dünyanın dört bir yanından bilim insanı, Fransa’da bir araya gelme, en büyük ve en küçük kapasiteleri daha kolay ifade edebilmek için yeni ölçü birimlerini elinde bulunduruyor.

TRT Haber’de yer alan bilgilere göre Uluslararası Birimler Sistemi’ne 30 yılı aşkın süre sonra ilk kez yeni resimler eklenmiş oldu.

Yeni karara göre en büyük sayılar için “ronna” ve “quetta”, en küçükler içinse “ronto” ve “quecto” kullanılır. Bu gram ve metre gibi ölçü birimlerinin önüne ek olarak gelecek.

4 yılda bir Paris’in yönetimindeki Versay Sarayı’nda gerçekleşti 27. Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı’na katılan bilim insanları ve hükümet tarafından oylandı.

Yeni ön eklerin başlatılması girişimine öncülük eden Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı, kararın kabul edildiğini bir bildiriyle açıkladı.

Ön ekler, büyük miktarların ifade edilmesini kolaylaştırıyor. Örneğin, bir kilometre yerine 1000 metre, bir milimetre yerine ise metrenin binde biri ifadesini kullanmak, karmaşık hesaplamalarda işler zor olabilir.

EN SON 1991’DE “ZETTA” VE “YOTTA” LİSTEYE EKLENMİŞTİ

Uluslararası Birimler Sistemi, 1960’ta ilk kazanımlardan beri, bilimsel ihtiyaçlar doğrultusunda ön eklerin sağlanmasını artırıyor. En son 1991’de, büyük borç miktarları ifade etmek isteyen kimyagerler, “zetta” ve “yotta” birimlerini listeye ekletmişti.

Büyük ölçümlerde kullanılan yottametre, ilgili rakamların ardına 24 sıfır ekliyor.

MEVCUT BİRİMLER, DOYMAK BİLMEZ VERİ İŞTAHI İÇİN YETERSİZ

Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı’nın yöneticilerinden Richard Brown’a göre, yotta bile dünyanın “doymak bilmez veri toplamasıyla” başa çıkmak için yeterli değildi.

Brown, “Şu anda veriler, en büyük ön ek olan yottabayt boyutunu ifade ediyoruz. Ama sınıra çok yakınız” ifadesini kullandı.

DÜNYANIN YENİ KÜTLESİ

Yeni ön ekler, gezegenlerin ağırlığını ifade etmede de işlevli olabilir.

Brown, “Mesafe yerine kütleyi düşünelim. Dünyanınki yaklaşık 6 ronnagram olur” dedi. 6 ronnagram, 6’nın yanına 27 sıfır ekleneceği anlamına geliyor.

Bilim insanı, “Jüpiter ise yaklaşık iki quettagram yapıyor” diye ekledi. Bu da ikinin yanına 30’u silmek demek.

Öte yandan, Uluslararası Birimler Sistemi tarafından onaylanmamış ama derslerde kullanılan ekler de mevcut. Veri büyüklüğünü ifade eden rontobayt ve hellabayt bunlardan ikisi.

“TERİMLER GAYRİ RESMİ ŞEKİLDE DOLAŞIYORDU”

Google, 2010’dan beri baytlar için bu ön ekleri kullanıyor.

Brown, “Bunlar gayri resmi şekilde sözde olan harekatdi, bu nedenle bir şeyler konuşmamız gerektiğini açıktı” diye konuştu.

Kararın uzmanları, yeni ileriklerin “sistemi geleceğe hazırlayacağını” ve en zor ihtimalle 20 ila 25 yıl boyunca bilim dünyasının buluşmaya yeteceğini düşünüyor.

Leave a Comment