Yıl:1943, kim bu adam? Sosyal medyayı bölen kare…

Kuruluş Tarihi: 22 Kasım 2022 12:57

1943’de aslında eski bir fotoğraf, kısa sürede sosyal medyada viral hale geldi. Fotoğraftaki gizemli adamın kim olduğuna dair yapılar kullanıcıları böldü. İşte sosyal amaçlı olarak yorum alan ve dış basında da kendine yer bulan o fotoğraf…

class=”medyanet-inline-adv”>

Kalabalık bir sokağın bulunduğu yerde iyi giyimli bir adamın cep sohbetinde sohbet etmeyi görmenin garip bir tarafı yok. Ancak bu fotoğraf 1940’larda çekilmişse durum tamamen değişiyor…

İkinci Dünya Savaşı’na ait fotoğraflardan birinde keşfedilen ve bulunduğu yıl için fazla modern görünen bir adam internet dedektörlerini harekete geçirdi.

FOTOĞRAF 1943 YILINDA İZLANDA’DA ÇEKİLMİŞ

Sosyal medyada kısa sürede viral hale gelen ve dış basında da çoğu gazetenin de dikkat çekici fotoğrafı 1943 yılında İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te çekildi.

The Sun gazetesine göre şüpheli kişi 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’li askerlerin içinde beklerken görülüyor ancak adamın üzerinde askeri yerleşim yok. Bunun aksine açık renk bir trençkot giymiş ve sanki elinde bir cep telefonu varmış gibi elini kulağına götürmüş.

Yıl:1943, kim bu adam Sosyal medyayı paylaşmak bölen kare...

KIYAFETLERİ DE DİKKAT ÇEKİYORclass=”medyanet-inline-adv”>

Söz konusu fotoğraf aslında ilk olarak 2016 yılında Kristjan Hoffmann isimli kullanıcı tarafından ‘Gamlar ljósmyndir’ isimli Facebook aracılığıyla (İzlanda dilinde eski fotoğraflar geliyor) paylaşılmış.

Hoffman dikkat çekici karenin altına “Bu güzel fotoğrafa dikkat çekici şey pencerenin çevresini cep telefonuyla ilgilenen adam. notunu iliştirdi.

SAYISIZ İDDİA ORTAYA ATILDI

Söz konusu fotoğrafın yeniden gündeme gelmesi gelmez büyük bir hızla viral oldu. Sosyal medya kullanıcılarının kim olduğu hakkında bir iddia sayısız gizemli ortaya koydu.

Kullanıcılardan biri bu kişinin ünlü İngiliz dizisinin kahramanı Dr Who olduğunu iddia etti. Başka bir kullanıcı adamın bir zaman yolcusu olduğunu öne sürdü. Başka bir yorumcu ise fotoğrafın ‘İzlandalıların cep telefonunu herkesten çok daha önce icat ettiklerinin’ olduğunu söyleyenler şaka yaptı.

Yıl:1943, kim bu adam Sosyal medyayı paylaşmak bölen kare...

Gizemli adamın İngiliz dizisinin kahramanı Dr Who olduğu iddia edildi/BBCclass=”medyanet-inline-adv”>

MANTIKLI BİR AÇIKLAMA BULMAYA ÇALIŞTILAR

Fotoğrafçıları heyecanlanan kullanıcılar kadar, söz konusu kareyi belli bir mantık çerçevesine oturtmak isteyen kullanıcılar da vardı.

Yorumculardan biri söz konusu adamın sadece saatinin muhafazasını kontrol etmeyi denediğini söyledi.

Bir başkası ise adamın pipo içtiğini ve fotoğrafının çekildiği sırada kulağını kaşıdığını iddia etti.

Sosyal medyayı bölmek bölen gizemli adamın sırrı çözülemedi ancak söz konusu kare “Açıklanamayan 10 gerçek Zaman Yolculuğu Vakası” komplo teorisine girmeyi başardı.

.

Leave a Comment