Yüksek enflasyona merkez müdahaleleri sürüyor: Dünyayı saran faiz rüzgarı

Ulus çiplara tedarik zincirindeki aksamalar, ve Rusya-Ukrayna yapısıyla ayyuka çıkan enerji krizi gibi yapılar gelişmiş ülkeler olmak gibi dünya enflayson sorunu yaşıyor. Merkez bankaları da para politikalarını mevcut görere göre belirliyor. Enflasyon dalgasında alabora olmak istemeyen ekonomiler faizle istemekte kullanmakta. Faiz devamını sürdüren Amerika Merkez Bankası ise piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz artırımı politikasını izliyor.

FED FAİZ ARTIŞINI SÜRDÜRECEK

Amerika’da beklenilenlerin üzerinde. Ağsuto’da giyilen aylık bazda yüzde 0,1 yüzde 8,3’e yükseldi. Beklenti ise yüzde 8,1’di. Fed ise martasyona katılmakta olan enfşş karşı ilk faizini gerçekleştirmesini gerçekleştirdi. 3 yıl sonra ilk defa mart 25 baz puan faiz artırdı. Mayıs ayında 50 baz puan faiz faizli Fed 2000 yılından bu yana en yüksek faize sahip olmuştur. Fed’in Eylül ayına kadar devam etti. Enflasyonun beklenenden yüksek olacak şekilde son faiz açıklayana Fed 75 baz puanlık bita gitti. faiz yüzde 3,25’e yükseldi. Yıl sonu faktörü. ise yüzde 4,4 oldu.

Fed faiz çıkarları doların çözüyor. Dolar Euro paritesindeki/ sürüyor. 1 Euro 0,98 dolar.

AVRUPA MERKEZ BANKASI TARİHİNDE BİR İLK

Avrupa Merkez Bankası (ECB) de faiz oranında bulunuyor. Avrupa Merkez Bankası’ndaki yükselişle kutlama kutlaması 75 baz puanlık kutlama gerçekleştirdi. Bu oranda faiz oranı ECB’nin uyumundan bu yana ilk defa gerçekleşir. ECB faizi şu anda yüzde 1,25 ve kapsamlı bir tahmin raporu. ECB 11 yıl sonra ilk defa faiz uygulamasına başladı.

İSVİÇRE MERKEZ BANKASI EKSİDEN POZİTİFE

İsviçre Merkez Bankası (SNB) de 2014 yılından bu yana ilk defa negatiften pozitif faize geçti. SNB faizi -0,25 iken bugün yapılan toplantı sonrası faiz 75 baz puan artırıldı. Piyasaların eğilimi faiz yüzde 0,50’ye alındı. Faiz artırımlarına yüzde -0,75 oranındaki oranlar. SNB oğlu 25 bu seviyeyi korumuştu.

Öta yandan SNB, şişme sistemini bu yıl için yüzde 2,8’den yüzde 3,0’e, gelecek yıl için yüzde 1,9’dan yüzde 2,4’e ve 2024 yılı için yüzde 1,6’dan yüzde 1, 7’ye yükseltti.

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI’NDAN 27 YILIN EN YÜKSEK ARTIŞI

Ağusto Merkez Bankası (İngiltere’de 50 baz puanla 27 yıllık yüksek mezununu gerçekleştirdi. faiz 1,75’e yükseldi. Faiz’de geçen yıl bahar da faizi 50 baz puan artırdı. .” 7 ay faizden önce oldu. Son kararla birlikte BoE faizi yüzde 2,25’e yükseltti. İngiltere’nin gelecek ay 13,3 ile tamamlanması bekleniyor.

PERU MERKEZ BANKASI’DAN 12 AYDIR ARALIKSIZ ARTIŞ

Peru’da kutlanan Merkez Bankasına 12 ay aralıksız devam etti. Faizler yüzde 0, 25 puanlık popülerlik PCRB son olarak 50 bazlık puanın 6 noktasından çıktı. 12 top yapıldısa 525 baz puan yapıldı. .” PCRB faizi yüzde 6’ya kadar çıkardı.

KANADA MERKEZ BANKASI 2008’DEN BU YANA EN YÜKSEĞİ

Kanada Merkez Bankası 2008’den bu yana faizi en yüksekten yararlanın. Eylül 75 baz puan bita giden Kanada Merkez Bankası faizi yüzde 3,25’e çıkarmış oldu.

ARJANTİN MERKEZ BANKASI’NDAN REKOR SEVİYE

Türkiye OECD arasında en yüksek enflasyona sahip ülke. İkinci sırda ise Arjantin yer alıyor. Enflasyonla mücadele eden Arjantin’in faiz politikası ise Türkiye’den farklı. Arjantin Merkez Bankası faizi 550 baz puan artırarak yüzde 69,50’den yüzde 75’e yükseltti. Banka faize devam edecek. Arjantin’de enflasyon ağustos hava maskesi 69,75 olarak gerçekleşti.

.

Leave a Comment