Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’tan gerilimi artıracak sözler: Türkiye tam bir baş belası

Bahreyn‘in başkenti Manama’da düzenlenen uluslararası konferansa katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, türkiye‘ye sert suçlamalar yöneltti. türkiye‘nin yaklaşık 30 senedir Yunanistan’ı savaşla tehdit edenleri ileri süren Dendias, bunun dünyada benzeri görülmemiş bir gerçek olduğunu savundu.

Dendias, ” türkiye, Yunanistan’ın uluslararası deniz hukukunu oluşturma karasularını 12 mil çıkarma kullanımını kullanma halinde başka bir ülkede, Yunanistan’ın savaş sınırlarında bulunan tek ülkedir. Bu 21. yüzyılda nasıl olabilir?” dedi.

türkiye‘Doğu Akdeniz’de baş belası olarak hareket etmeye devam eden iddia eden Dendias, “türkiye bir baş belası gibi konuk. Türkiye uluslararası hukuku kabul etmemektedir. Rusya’ya hiçbir yaptırım uygulamamış olan NATO bir ülkedir” ifadesini kullandı.

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni hedef alan Dendias, “Türkiye ile yasa dışı anlaşmalar imzalıyor ve aynı zamanda Sahel bölgesine silah gönderiyor. Şu anda Sahel’de kontrolden başlayarak bir durum görüşü” şeklinde konuştu.

Konferansta yer alan Türkiye’nin Bahreyn Büyükelçisi Esin Çakıl, Nikos Dendias’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Esin Çakıl, “Türkiye’nin dış politikasına barış, uluslararası hukuk ve diplomasi yönleri yön vermektedir. Antalya ve İstanbul’da (Rusya-Ukrayna) müzakere görüşmelerine ev sahipliği yaptık.

Nikos Dendias Yunanistan Bahreyn Türkiye Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment