Yunanistan Genelkurmay Başkanı Floros, Türkiye’yi tehdit etti

Türkiye, Suriye ve Irak’a hava operasyonlarını yürütürken Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros’un liderliğindeki Türkiye’yi tehdit etti. Floros, “Kim ‘gelmek’ gibi yürümekte bir hata yapar, yeni bir Maraton, yeni bir Salamis ve yeni bir 731 ile karşı karşıya kalacağını yerinde bilsin” ifadesini kullandı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Floros, Türkiye'yi tehdit etti

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros ülkelerinde düzenlenecek olan Silahlı Kuvvetler Günü kutlamaları nedeniyle yaptığı konuşmada Türkiye’ye göndermelerde bulundu.

Orgeneral Konstantinos Floros, ülkenin savaş açmayı düşünenlerin yeni bir ‘Maraton’la karşı karşıya kalacağına işaret etti.

Türkiye’nin açıklamalarına ve Türkiye’deki üst düzey analistlerin Ankara’nın Suriye ve Kuzey Irak’taki operasyonunun “Yunanistan’a bir mesaj” olduğu yönündeki açıklamalarına vurgu yapan Floros, bu sözlerinin Türkiye’ye elinde bir yanıt verdiğini belirtti.

“NE ZAMAN İSTERLERSE GELMEYE KARAR VERİRLER”

Yunanistan’ın önde gelen yayın organlarından protothema.gr haber mesajı okuyucularına duyurduğu haberde, “Yüksek ahlaki, profesyonellik, inançlık, sarsılmaz irade ama her şeyden önce silahlarınızın gücü ve ruhunuzun ateşini, bizi kim tehdit etsinler, Yunanistan’ın güçlü, özgür ve bağımsız kalacağının en iyi karşılığıdır. Ne zaman isterlerse karar verirler” ifadelerini kullandı.

“BARIŞ İÇİN ÇALIŞIYORUZ AMA…”

Floros konuşmasının devamında ise “Barış istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz, ama kim ‘gelmek’ gibi yönetici bir hata yapıyor, yeni bir Maraton, yeni bir Salamis ve yeni bir 731 ile karşı karşıya kalacağını bildiğin yer. Muhtemelen ki her bir Yunanlı geçmişte pek çok kez olduğu gibi ülkesini korumak için iyi mücadele edecek. Bir toprak zerresi için, bir yunan taşı için bile… Çünkü biz onlara sahip olmak için ağır bir bedel ödedik” dedi.

Silahlı Kuvvetler subaylarına seslenen Genelkurmay Başkanı, “Ülkemizi savunma cesareti bize atalarımızdan kaldı ve herkes tarafından bilinen” dedi.

Floros’un tasarımı Maraton: Yunanistan’ın birinci Pers saldırısı sırasında, MÖ 490 yılında Platea’dan gelen destek birliğiyle takviye edilmiş kuvvetleri ile General Datis komutasındaki Ahameniş Ordusu arasında Maraton Ovası’nda gerçekleşen bir muharebe.

Pers Ordusu’nun yenilebileceğini gören Yunanlar, Perslere karşı daha bir özgüvenle savaşmıştır.

Yunanlılar, Perslere karşı alınan zaferin bir bakıma Maraton Muharebesi ile başladığına inanmaktadır.

Yunanistan ile Libya arasında kriz büyümesi İlginizi Çekebilir Yunanistan ile Libya arasında kriz büyümesi İtalya ve Yunanistan, göç konusunda Avrupa'dan ortak çözüm istedi İlginizi Çekebilir İtalya ve Yunanistan, göç konusunda Avrupa’dan ortak çözüm istedi

.

Leave a Comment