Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde yeni dönem başlıyor

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca (SEDDK) Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Sürüm Yapılmasına İlişkin Tebliğ Günümüz Resmi Gazete’de yayımlanarak mesaja girdi.

Konuya ilişkin Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nca (DASK) yapılan göre, depreme karşı en güçlü mali tedbirden olan Zorunlu Deprem Sigortası’nın ücretinde yeni dönem başlıyor.

Konutlar için verilen teminat tutarları güncellenirken polis yenilemelerinde indirim yükseltildi. Bu ile Zorunlu Deprem Sigortası ile verilen teminat tutarlarının, polis yenilemelerinin ve sistemdeki güncelleme için daha güçlü bir finansal güvence yaratılması hedefleniyor.

Zorunlu Deprem Sigortası ücretinde yapılan değişikliklere yapı, betonarme yapılar için 1508 TL olan inşaat biriminin maliyetinin maliyeti 3 bin 16 TL’ye, bir mesken için 320 bin TL olan azami teminat bedeli 640 bin TL’ye, polis yenilemelerinde yüzde 10 indirim, iki toplu çıkarılarak yüzde 20’ye yükseltildi.

DASK’ın yüzde 100 sigortalılık hedefine ulaşmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin birçok ölümünden sonra deprem riskini taşıdığını ve Zorunlu Deprem Sigortası’nın depreme karşı etkileyici en etkili finansal önlemden biri olduğunu hatırlatan DASK, sakinlerinin evlerini Zorunlu Deprem Sigortası güvencesi altına alma ve süresi dolan polislerini yenilemeye davet etti.
Leave a Comment